Poszukując pracy możesz wykorzystać do tego celu różne metody. Od sieci kontaktów, czyli poszukiwania pracy poprzez znane Tobie osoby, bezpośrednie zgłaszanie się do pracodawców, przeglądanie ogłoszeń w prasie czy internecie do włsnego ogłoszenia.

 

Zastanów się co chciałbys robić, jakiego rodzaju pracy szukasz. Czy będzie to praca fizyczna, czy umysłowa? W jakiej branży? Czym chcesz się konkretnie zajmować? Kiedy już rozpoznasz swoje możliwości i preferencje, co do tego jakiej pracy szukasz wtedy możesz przystąpić do przygotowania własnego ogłoszenia. Jeśli zdecydujesz się na kilka różnych typów pracy, pamiętaj że musisz przygotować kilka odrębnych ogłoszeń.

 

Ważne żeby takiego ogłoszenie znalazło się w odpowiednim miejscu, żeby dotarło do jak największej liczby odbiorców. W zalezności od branży mogą to być portale czy gazety typowe dla tej właśnie grupy. Mogą to też być portale związane z pracą, przeznaczone dla osób oferujących pracę ale i dla tych, które jej poszukują.

 

Przygotowując ogłoszenie zastanów się co dokładnie chcesz w nim zawrzeć. Zwróć uwagę na poprawność językową i stylistyczną. Używaj raczej równoważników zdań. Ogłoszenie musi być zwięzłe i zawierać najważniejsze informacje. Nie możesz zapomnieć o zamieszczeniu danych kontaktowych. To one warunkują czy ktoś zainteresowany współpracą z Tobą nawiąże kontakt.

 

Przykład:

 

Poszukuję pracy na budowie. Mam trzyletnie doświadczenie jako pomocnik murarza. Podejmę pracę od zaraz. Kontakt: Mariusz +48 777 888 999

albo

Młoda, komunikatywna. Podejmie pracę w charakterze opiekunki. Kontakt: Dominika +48 999 888 777

 

Ogłoszenie musi w jakiś sposób zachęcić potencjalnego pracodawcę do nawiązania kontaktu właśnie z Tobą. Zastanów się na co sam zwróciłbyś uwagę. Zamieść swoje ogłoszenie we wszystkich znanych Tobie miejscach, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy.